Together_Call for Students

Το πρόγραμμα TOGETHER καλεί φοιτήτριες και φοιτητές να αποτελέσουν μέρος της ερευνητικής ομάδας του προγράμματος TOGETHER AUTH. Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη κοινωνικής ευθύνης μεταξύ των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας, φοιτητριών/τών και ακαδημαϊκού προσωπικού, με στόχο την ενσωμάτωση προσφύγων και μεταναστών, που χαίρουν διεθνούς προστασίας. Μεταξύ άλλων, τα προσδοκόμενα αποτελέσματα του προγράμματος είναι η δημιουργία Χάρτη Καλωσορίσματος για Πρόσφυγες, εκπαιδευτικού υλικού που θα απευθύνεται σε φοιτήτριες και φοιτητές και κατευθυντήριων οδηγιών για το ακαδημαϊκό προσωπικό. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ: https://together.pixel-online.org/index.php.

Ο ρόλος των φοιτητριών/φοιτητών στην ερευνητική ομάδα θα είναι:

• Συνδρομή στην ανάπτυξη του Χάρτη Καλωσορίσματος για Πρόσφυγες μέσω συνεντεύξεων.
  • Συνδρομή στην ανάπτυξη του Χάρτη Καλωσορίσματος για Πρόσφυγες μέσα από συμπλήρωση και διάχυση ερωτηματολογίου.
  • Συμμετοχή στην δοκιμαστική περίοδο λειτουργίας του Χάρτη Καλωσορίσματος για Πρόσφυγες.
  • Συμμετοχή στην δοκιμαστική περίοδο λειτουργίας της διαδικτυακής πλατφόρμας επιμόρφωσης. Η πλατφόρμα θα έχει στόχο να αναπτύξουν φοιτήτριες και φοιτητές δεξιότητες σχετικές με τον κοινωνικό τους ρόλο στην προώθηση της ενσωμάτωσης των προσφύγων τόσο σε ακαδημαϊκό επίπεδο όσο και στην κοινωνία.

Όσοι και όσες φοιτητές και φοιτήτριες ενδιαφέρονται παρακαλούνται να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα συμμετοχής μέχρι την 11/3/2020 στις 17:00.

Oι συμμετέχοντες/ουσες θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες ή απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο together.auth@gmail.com.

Παράταση υποβολής αιτήσεων μέχρι την 20/3/2020.