Εκδήλωση υποδοχής πρωτοετών φοιτητών.

Την Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2018, στις 13:00,πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση «Υποδοχής των Πρωτοετών Φοιτητών» του Τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος (ΤΜΠ) του ΔΠΘ. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Τμήματος, στα Προκάτ (Βασ. Σοφίας 12).Την εκδήλωση προλόγισε ο πρόεδρος του ΤΜΠ, Αναπλ. Καθηγητής Π. Μελίδης. Ακολούθησε παρουσίαση της δομής του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος καθώς και των Εργαστηρίων και των ερευνητικών δραστηριοτήτων τους από την Αναπλ. Καθηγήτρια Α. Δημούδη.Την εκδήλωση χαιρέτισε, μέσω τηλεδιάσκεψης, ο πρόεδρος του «Πανελληνίου Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανικών Περιβάλλοντος», κ. Α. Σαμιωτάκης, ο οποίος παρουσίασε τις επαγγελματικές δυνατότητες καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων Μηχανικών Περιβάλλοντος. Επιπλέον, παρουσιάστηκανστους φοιτητές οι Συμβουλευτικές Δομές που υπάρχουν στο ΔΠΘ. Τη «Δομή Συμβουλευτικής και Προσβασιμότητας» παρουσίασε ο υπεύθυνος της Δομής, επίκ. Καθηγ. Α. Σαπουντζής και η κα Ι. Χάιτα, Ψυχολόγος στο Παράρτημα της Δομής στην Ξάνθη. Η κα Χ. Μυλωνά εκπρόσωπος της «ΔομήςΑπασχόλησης και Σταδιοδρομίας (Δ.Α.ΣΤΑ)»ενημέρωσε για τις δραστηριότητες της Δομήςσχετικά με την παροχή εργαλείων που χρειάζονται οι νέοι για την προσωπική & επαγγελματική ανάπτυξή τους.Επίσης,τις δυνατότητες για υπηρεσίες πληροφόρησης, συμβουλές, συνδρομή και απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με την ΕΕπαρουσίασεη εκπρόσωπος του Γραφείου «EuropeDirect» του ΔΠΘ, κα Ζ. Βαμβακά.