Τεχνολογία και Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων ΙΙ

Διδάσκοντες: Ευάγγελος Βουδριάς, Δημήτριος Κομίλης
Κωδικός Μαθήματος: Ζ5ΥΠ
Εξάμηνο: 7ο (Χειμερινό)
Εβδομαδιαίες Ώρες Διδασκαλίας: 3 (Θεωρία) / 2 (Εργαστήριο)
Αριθμός Ευρωπαϊκών Πιστωτικών Μονάδων (ECTS): 5
Προαπαιτούμενα: Τεχνολογία και Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων – Ι, Ρευστομηχανική
Το Μάθημα προσφέρεται σε Φοιτητές Erasmus: Ναι
Γλώσσα Διδασκαλίας και Εξετάσεων: Ελληνική
Ηλεκτρονική Σελίδα Μαθήματος (URL): https://eclass.duth.gr/courses/ TMC289/

Περιληπτικός Οδηγός συγγραφής Μαθησιακών Αποτελεσμάτων:

• Κατανόηση των αρχών της επιστήμης και τεχνολογίας, επί των οποίων στηρίζεται η χωροθέτηση, σχεδίαση, κατασκευή, λειτουργία και μεταφροντίδα των Χώρων Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ).
  • Εξοικείωση με την Ευρωπαϊκή και Ελληνική νομοθεσία, που αφορά στην υγειονομική ταφή.
  • Κατανόηση του ρόλου της υγειονομικής ταφής στην ολοκληρωμένη διαχείριση αστικών στερεών αποβλήτων
  • Κατανόηση των επί μέρους μονάδων/τμημάτων ενός ΧΥΤ και της συντονισμένης λειτουργίας αυτών.
  • Κατανόηση βασικών σχεδιαστικών υπολογισμών, που αφορούν στην παραγωγή και διαχείριση αερίων και διασταλαγμάτων.
  • Χρήση μοντέλων, όπως το HELP και το μηνιαίο υδατικό ισοζύγιο, και η εξίσωση συναγωγής-διασποράς-προσροφήσεως, σε προβλήματα ΧΥΤ.
  • Κατανόηση της έννοιας του ΧΥΤ-βιοαντιδραστήρα.

Περιεχόμενο Μαθήματος:
ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
1. Διάθεση αστικών στερών αποβλήτων (ΑΣΑ) και υπολειμμάτων – ιστορική αναδρομή – γενική περιγραφή χώρων υγειονομικής ταφής (ΧΥΤ) –Ευρωπαϊκή και Ελληνική νομοθεσία.
2. Συναρτήσεις χωρητικότητας ΧΥΤ και εμβαδού βάσεως – παραδείγματα – μόνωση βάσεως με αργιλικά υλικά.
3. Σχεδιασμός και κατασκευή συμπιεσμένων αργιλικών φραγμών – παραδείγματα – γεωσυνθετικά υλικά.
4. Σύνθετοι φραγμοί – διπλοί φραγμοί – παραδείγματα.
5. Υπολογισμός διαρροών μέσω συμπιεσμένων αργιλικών φραγμών και σύνθετων φραγμών – παραδείγματα.
6. Παραγωγή αερίων ΧΥΤ – φάσεις παραγωγής βιοαερίου – υπολογισμός συνολικής παραγωγής βιοαερίου – παραδείγματα.
7. Χρονική κατανομή παραγωγής βιοαερίου – μοντέλο LandGem – κίνηση ιχνοσυστατικών βιοαερίου – παραδείγματα.
8. Διαχείριση αερίων – παθητικά συστήματα – ενεργά συστήματα – σχεδιασμός συστήματος συλλογής βιοαερίου – καύση βιοαερίου και παραγωγή ενέργειας – υπολογισμός συμπυκνωμάτων – παραδείγματα.
9. Παραγωγή διασταλαγμάτων – σύνθεση και χαρακτηριστικά – υδατικό ισοζύγιο σε ΧΥΤ – μοντέλα HELP και Tchobanoglous et al. – κίνηση διασταλαγμάτων – κίνηση συστατικών διασταλαγμάτων – εξίσωση συναγωγής-διασποράς-προσροφήσεως – παραδείγματα.
10. Διαχείριση διασταλαγμάτων – σχεδιασμός στραγγιστικής ζώνης – συλλογή σε πτυχωτό και κεκλιμένο σύστημα μόνωσης – ανάλυση αγωγών – παραδείγματα.
11. Επισκόπηση μεθόδων επεξεργασίας διασταλαγμάτων – κάλυψη ΧΥΤ – προσωρινή και τελική κάλυψη – παραδείγματα.
12. Γεωτεχνική σταθερότητα ΧΥΤ – καθιζήσεις – κλείσιμο ΧΥΤ – μεταφροντίδα.
13. ΧΥΤ-βιοαντιδραστήρας – μέθοδοι ανακυκλοφορίας διασταλαγμάτων – σχεδιασμός – παραδείγματα.
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
1. Διαστασιολόγηση και κοστολόγηση ενός συστήματος συλλογής – μεταφοράς – μεταφόρτωσης ΑΣΑ – Αρχές μαθηματικής βελτιστοποίησης.
2. Βέλτιστη διαστασιολόγηση ΧΥΤΑ με χρήση μαθηματικής βελτιστοποίησης.
3. Βασική διαστασιολόγηση ΧΥΤΑ με χρήση τομών.
4. Μέθοδος υδατικού ισοζυγίου και ανάπτυξή του σε λογιστικό φύλλο.
5. Σχεδιασμός και διαστασιολόγηση συστήματος ανάκτησης βιοαερίου με χρήση πηγαδιών ανάκτησης – Διαστασιολόγηση κεντρικής αντλίας ανάκτησης.

Συνιστώμενη Βιβλιογραφία:

• Ε. Βουδριάς (2015) «Τεχνολογία Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων», Εκδόσεις Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.
  • Δ. Κομίλης (2014) «Χωροθέτηση και Σχεδιασμός Χώρων Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων», σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Δ. Κομίλης Εκφωνήσεις εργαστηριακών ασκήσεων διαφοροποιημένων ανά ομάδα με αναρτήσεις στο e-class.