Εξυγίανση Εδαφών και Υπογείων Υδάτων από Επικίνδυνα Απόβλητα

Εξάμηνο: 9ο (Χειμερινό)
Εβδομαδιαίες Ώρες Διδασκαλίας: 3
Αριθμός Ευρωπαϊκών Πιστωτικών Μονάδων (ECTS): 5
Προαπαιτούμενα: Υδατική Χημεία, Μαθηματικά-Ι, Τεχνική Φυσικών Διεργασιών, Τεχνική Χημικών και Βιοχημικών Διεργασιών
Το Μάθημα προσφέρεται σε Φοιτητές Erasmus: Ναι
Γλώσσα Διδασκαλίας και Εξετάσεων: Ελληνική
Ηλεκτρονική Σελίδα Μαθήματος (URL): https://eclass.duth.gr/courses/ TMC291/

Περιληπτικός Οδηγός συγγραφής Μαθησιακών Αποτελεσμάτων:

• Σχεδιασμός των σημαντικοτέρων τεχνολογιών, που χρησιμοποιούνται στην εξυγίανση εδαφών και υπογείων υδάτων, που έχουν ρυπανθεί από επικίνδυνα απόβλητα. Η έμφαση δίδεται σε in-situ τεχνολογίες.
  • Κατανόηση της συμπεριφοράς ρύπων (τόσο διαλελυμένων όσο και ξεχωριστής φάσεως-NAPLs) σε εδάφη και υπόγεια ύδατα.
  • Κατανόηση μεθοδολογίας για εκτίμηση διακινδύνευσης και αποκατάσταση Χώρων Ανεξέλεγκτης Διάθεσης Αποβλήτων (ΧΑΔΑ).
  • Κατανόηση αντιμετώπισης τυπικών προβλημάτων λατομικών εκμεταλλεύσεων.

Περιεχόμενο Μαθήματος:
1. Διεργασίες μεταφοράς μάζας σε κεκορεσμένα πορώδη μέσα.
2. Εξισώσεις συναγωγής-διασποράς-ροφήσεως-αντιδράσεως – αρχικές και οριακές συνθήκες – αναλυτικές λύσεις.
3. Έλεγχος της πηγής ρυπάνσεως.
4. Συνοπτική παρουσίαση τεχνολογιών εξυγίανσης υπογείων υδάτων (άντληση-και-επεξεργασία, in-situ χημική επεξεργασία, in-situ βιολογική επεξεργασία, in-situ εκφύσηση, βιοαναρρόφηση (bioslurping)).
5. Άντληση-και-επεξεργασία ρυπασμένων υπογείων υδάτων.
6. Οργανικά υγρά χαμηλής διαλυτότητος (NAPLs) σε υπόγεια συστήματα: Κίνηση και φυσικοχημική συμπεριφορά.
7. In-situ ενεργοί τοίχοι και συστήματα «χοάνης και πύλης».
8. Βιολογική εξυγίανση υπογείων υδάτων.
9. Συνοπτική παρουσίαση τεχνολογιών εξυγίανσης ρυπασμένων εδαφών (θερμική επεξεργασία, φυσικοχημική επεξεργασία, βιολογική επεξεργασία, φυτοεξυγίανση, φυσική εξασθένιση ρύπων).
10. Απομάκρυνση εδαφικού αέρα.
11. Τεχνολογίες βιολογικής εξυγίανσης εδάφους Ι.
12. Τεχνολογίες βιολογικής εξυγίανσης εδάφους ΙΙ.
13. Εξυγίανση χώρων ανεξέλεγκτης διάθεσης απορριμμάτων (ΧΑΔΑ): Εκτίμηση διακινδύνευσης.
14. Εξυγίανση χώρων ανεξέλεγκτης διάθεσης απορριμμάτων (ΧΑΔΑ): Τεχνολογίες.
15. Αντιμετώπιση προβλημάτων λατομικών εκμεταλλεύσεων.

Συνιστώμενη Βιβλιογραφία:

• Ε. Βουδριάς «Εξυγίανση εδαφών και υπογείων υδάτων από επικίνδυνα απόβλητα», Εκδόσεις Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.
  • Ε. Γιδαράκος και Μ. Αϊβαλιώτη (2005) «Τεχνολογίες αποκατάστασης εδαφών και υπογείων υδάτων από επικίνδυνους ρύπους», Εκδόσεις Ζυγός, Θεσσαλονίκη.